Bábiky

Autor: Lucia Porubčanská | 18.5.2013 o 19:25 | Karma článku: 4,06 | Prečítané:  501x

So záujmom som si zas prečítala články o tematike „strašidelných" bábik... Hračky vo všeobecnosti majú významné postavenie v detstve ako takom a v hre obzvlášť. Nielen pedagóg, ale aj rodič , ktorý sa sústreďuje na svoje dieťa a venuje mu dostatok lásky a pozornosti, plne chápe význam hračky v období detstva, práve hračka sa častokrát stáva prostredníkom v komunikácii s dospelým alebo iným dieťaťom, dieťa sa prostredníctvom nej vyjadrí, zdôverí sa jej či si ju pritúli...je preň takým prvým priateľom, účastníkom jeho hier, delí sa s ním o strach, hnev či bezmocnosť. Prostredníctvom hier a hračiek spoznáva svet, rieši, spoznáva aj seba...

Hračky sa(podľa delenia J. Svetlíkovej,2000) klasifikujú podľa mnohých hľadísk - podľa doby a miesta vzniku, podľa výskytu, materiálového zloženia, ceny, štruktúrovanosti, náročnosti, funkcie či trvácnosti...podľa druhu hry, aj keď dieťa samé takýmto spôsobom hračky nedelí...Dieťa si proste vyberá, čo sa mu páči, čo ho zaujme, aj podľa toho aké hračky sú v jeho rovesníckej skupine preferované.

V mnohom obľúbenosť hračiek určujú spoločenské trendy (ale aj napriek tomu v  je vhodnejšie pozornosť dieťaťa upriamovať na hračky, ktoré by ho mohli viac obohatiť)...je preto diskutabilné, čo je pre dieťa vhodnou či nevhodnou hrou, hračkou. Kedysi si chlapci sami vyrábali „gumipušky“ alebo praky, ktorým za obeť padlo nejedno okno. Nedávno sa dosť polemizovalo o vhodnosti bábik Barbie, ktoré nedodržiavali zdravú proporčnosť ženy a pripisoval sa im nevhodný vplyv na sebahodnotenie dievčat, ktoré údajne mohlo smerovať aj k mentálnej anorexii alebo bulímii. Mnohí rodičia sú nešťastní z toho, koľko agresívnych hier si chlapci vedia nájsť na internete...samé „strieľačky“ a podobne, mladí ľudia donedávna nosili so sebou ako talizmany napodobeniny voodoo bábik pripnutých najmä na vakoch a ruksakoch.. Boli tu už aj negatívne ohlasy na našu slovenskú literárnu klasiku - Dobšinského rozprávky, ktoré obsahujú niekedy dosť krvavé scény, a v súčasnosti sú veľmi diskutované Monsterky – bábiky napodobňujúce zombíkov či upírky...môžeme očakávať, či zas časom nepríde nejaký trend, ktorý zas pobúri verejnosť, a vyhnúť sa mu určite nebude možné?
Ťažko je posúdiť vhodnosť alebo nevhodnosť hier a hračiek, skôr by sa to dalo ohodnotiť ako vec vkusu. Prečo niektoré dieťa môže mať skreslené vnímanie hračky, resp. prostredníctvom nej prezentovať nevhodnú situáciu, a iné nie?
Podľa mňa je to viac ovplyvnené tým, aký postoj zaujmú voči hračke rodičia, aká je forma podania či vysvetlenia, či sa dostatočne zaujímajú o hru a jej formy, či sa zapoja a regulujú hru, alebo nie.
Či neodolajú a nechajú sa svojím dieťaťom pozvať do toho čarovného sveta hier a spomenú si, že tiež kedysi boli deťmi..

Zvyčajne je to záležitosť regulácie zo strany rodičov a ich vysvetlenia, keďže deti sú ovplyvnené najmä rodičovským postojom...a vnímajú to inak.
Nestotožňujem sa preto s centrálne daným negativizovaním, či priam zákazom......ako pokladám za nevhodné diktovať dospelým ľuďom ich názory alebo centrálne regulovať až zakazovať im ich postoje, tak pokladám za nepedagogické trestať dieťa odňatím hračky...

Hračky samé osebe nespravia dieťa šťastným, najdôležitejšie je priaznivé, radostné a pokojné prostredie a možnosť hry.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?